–Zapomenuté osobní vozy–

nastoupil.com

–Zapomenuté osobní vozy–

Jsem tu s dalším pokračováním „seriálu“ Zapomenuté osobní vozy, letošním prvním. Povídání o velké prezentaci rekonstruovaných vozů ČSD z roku 1992 v Praze hl. n. (viz předchozí díly), stejně jako vozy soupravy mezinárodních expresů Vindobona za éry vozby ČSD (viz předchozí díly) máme, stejně jako loňský rok, za sebou. Vloni jsem tato ucelená témata prokládal zajímavými „cyklovozy“ řady Bvt453 a Bdt754, tak i další povídání bude o netradičním voze pro cyklisty. Jediný vůz se stal zástupcem řady Bdt252, jakožto další varianta úpravy interiéru vozů pro jednodušší přepravu většího počtu jízdních kol ve formě spoluzavazadla ve vlaku. Ani tato rekonstrukce se nesetkala s dalším rozšířením, ale dala základ pro další varianty úprav interiérů několika nových řad vozů avšak s menším počtem míst pro umístění kol, jako např. Bdt261, Bdt262, Bdtee286, Bdtee287. K těm zas někdy příště.

Z důvodů stoupající poptávky přepravy cestujících s kolem došlo v roce 2002 k pokusné úpravě interiéru vozu původní řady Bai, později Bt (dnes Bt278) 50 54 21-19 085-9 na řadu Bdt252 50 54 28-19 085-2. Vůz měl po celou dobu své existence stále stejné pořadové číslo. Technicky jde o čtyřnápravový vůz 2. vozové třídy konstruovaný jako velkoprostorový s chodbou uprostřed. Vůz obsahuje dva velkoprostorové oddíly pro cestující, které jsou odděleny příčkou s dveřmi a dvě nástupní plošiny. Jedna velkoprostorová část vozu s 5 fiktivními oddíly byla ponechána beze změny interiéru a v druhé části vozu se šesti fiktivními oddíly bylo ponecháno jen 12 pevných sedadel a na oddílové příčce u stropu byla instalována dvě zrcadla pro lepší přehled nad uloženými koly. Ve zbylé části byl zřízen prostor pro přepravu 16 jízdních kol nebo 12 kol a 4 kočárků, jak hovoří oficiální hodnoty. Byly zde instalovány trubkové konstrukce a stojany pro šikmé i podélné umístění kol. Na straně upravované části bylo odebráno WC, upraven nástupní prostor a rozšířeny oddílové dveře. Obsaditelnost vozu byla z 88 míst rekonstrukcí snížena na 52 míst k sezení. Topení zůstalo původní teplovzdušné i topná soustava na zdroj elektrické energie 3000 V z hnacího vozidla. Okna byla také původní polospouštěcí s dvojitými skly. Nátupní dveře původní, tedy otočně skládací bez centrálního zavírání i blokace. Nejvyšší povolená rychlost vozu zůstala 120 km/h. Modernizaci původního vozu Bt (Vagónka Studénka, rok výroby: 1972) provedla ŽOS České Velenice v roce 2002. Vůz jezdil celou dobu v zeleno-šedém laku a korporátního laku Najbrt se překvapivě nedočkal. Téměř celou svou existenci v řadě Bdt252 byl vůz veden v Domovské stanici Ostrava hl.n. a vypravován prakticky výhradně na trať Ostrava – Frýdlant na Ostravicí – Valašské Meziříčí v letní cyklistické sezóně. Naposledy svezl své cestující v dubnu 2017. V roce 2018 byl vůz oficiálně zrušen a následně přepraven do České Třebové na „železniční hřbitov“, odkud byl po výzisku už jen jako holý kov odvezen koncem roku 2019 do Olomouce na likvidaci v kovošrotu. Tato řada tak v roce 2020 zaniká. Popis řady Bdt252 i fotogalerie vozu na webu Nastoupil.com.

Zajímavostí je i samotný index vozu 252, dle KOV ČD (Kartotéky železničních osobních vozů). Ten byl již jednou obsazen jako řada B252, kde šlo o dočasné přeznačení některých vozů 1.třídy, dnešní řady A150, na 2.třídu po rozdělení Československa v roce 1993, kdy byl u nástupnických ČD nedostatek vozů 2.třídy. Tehdy se však ještě do označení na vozech kartotékové číslo v indexu neuvádělo. Druhé použití kódu 252 dle KOV bylo u zde popisované řady Bdt252, která rokem 2020 zanikla. U které nové řady vozů se zjeví do třetice? To je otázka.

Napsat komentář