–Zapomenuté osobní vozy–

nastoupil.com

–Zapomenuté osobní vozy–

8054 38-00 112-7 - pův. Aam 909, areál TSS Starý Plzenec, 6.9.2017

Po velké pauze vás opět vítám vás u dalšího dílu „seriálu“ Zapomenuté osobní vozy webu Nastoupil.com. V minulých dílech jsem se začal věnovat tématu „expres Vindobona“ a jeho vozy pod správou ČSD. V tom budu určitě pokračovat, protože je stéle o čem psát. V letech 1969 až 1972, kdy se na vozbě elitního expresu „Vindobona“ podílely ČSD s motorovými vozy M296.1 a přípojnými vozy Aam, Bam a BRam, šlo vlastně o přehlídku umu československého průmyslu a jeho reprezentaci v okolních zemích. Vozy řady Bam s oddíly 2. vozové třídy a jídelní vozy s velkoprostorovým oddílem 2. třídy řady BRam, jsem již popisoval, a tak se chci věnovat i posledním zástupcům Vindobony, vozům 1. třídy řady Aam, intervalu 19-09, čísel 900 až 909.  Vagonka Studénka v roce 1969 vyrobila desetikusovou sérii oddílových vozů Aam se stejnou konstrukcí vozové skříně jako právě vyráběné vozy 2. třídy řady Bam z důvodu efektivity výroby. Proto mají vozy 1. i 2. třídy nezvykle shodně pouze 9 oddílů místo, pro druhou třídu obvyklých, 10 oddílů. Po ukončení provozu souprav ČSD na expresech Vindobona byly vozy využívány na vnitrostátních motorových rychlících, avšak přeznačené na 2. třídu, protože ČSD v té době v motorových rychlících standardně 1. třídu vůbec neprovozovaly. V roce 1978 došlo k administrativnímu přeznačení všech desíti vozů z řady Aam a intervalu 19-09 do řady Bam a intervalu 20-09 s ponecháním původních inventárních čísel, avšak s převedením do vnitrostátního režimu z důvodu zjednodušení údržby. Tím vozy přestaly definitivně sloužit jako 1. třída, ač v interiéru zásadní změny neproběhly. Po roce 1983 došlo k přeznačení všech vozů na řadu Bmn a tím definitivnímu sjednocení s původními vozy 2. třídy Bam 20-09. Z důvodu jejich atypičnosti se záhy přestalo s těžkou údržbou těchto vozů a v letech 1987 až 1989 byly všechny vyřazeny z pravidelného provozu a určeny k zrušení. Pouhé čtyři vozy z pvodní řady Aam byly tou dobou předány do služeb traťovému hospodářství pro přestavbu na obytné vozy, zbytek byl bohužel nenávratně zlikvidován.

Technicky šlo o čtyřnápravový vůz 2. vozové třídy s boční chodbou a oddíly pro cestující.  Vůz obsahoval 9 oddílů a v každém se nacházelo 6 míst k sezení. Původní sedadla v oddílech byla samostatná se sklopnými loketními opěrkami a potažena textilií. Celková obsaditelnost vozu byla 54 míst k sezení. Okna byla otevíratelná, polospouštěcí s dvojitým zasklením. Vůz měl dvě buňky WC a dvě umývárny na představcích. Topení bylo teplovodní, kde se kapalina ohřívá v nezávislém naftovém agregátu pomocí hoření plamene. Topná soustava se skládala ze dvou na sobě nezávislých agregátů, které vytápěly pomocí oběhového čerpadla prostory celého vozu. Povolená maximální rychlost vozu byla 120 km/h. Vozy se ke konci svého provozu nejčastěji objevovaly na vozebním rameni rychlíků Praha – Mladá Boleslav hl.n. – Turnov – Tanvald, případně na tratích kolem Prahy. Oficiálně dosloužil poslední vůz v roce 1990 pod Prahou, avšak v tu dobu byl již delší dobu odstaven ve vršovickém depu. Vozy původních čísel 19-09 900, 901, 905 a 909 byly kolem roku 1990 předány pro potřeby traťového hospodářství a používaly se po různých přestavbách na obytné a doprovodné vozy ve službách Elektroúseku Hradec Králové, Traťové a strojní stanice Hradec Králové a Ústí nad Labem, nebo u Železničního stavitelství Praha. Poslední dva vozy by měly existovat do dnešních dnů u TSS jako obytné vozy.

Stejně jako v úvodu, tak i závěrem se vrátím myšlenkou k našemu povídání o vozech Bam (dnes Bn751 ČD), kde jsem s lítostí zmínil vzpomínku na poslední dva vozy původní řady Bam dosud existující v relativně kompletním stavu, které mohly reprezentovat československý průmysl na nostalgických jízdách Evropou v retro soupravě ČSD Vindobony dodnes. Záměr tu dříve skutečně byl, kdy po jejich vyřazení roku 2014 byl záměr opatřit jeden z vozů sedadly 1. třídy a právě spolu s druhým vozem Bn751 a dochovaným historickým restauračním vozem BRam prezentovat provoz Vindobony za éry ČSD. Myšlenka se však s časem (a změnou managementu) vytratila a vozy byly koncem roku 2019 nově vzniklým Centrem historických vozidel v Lužné u Rakovníka nabídnuty k prodeji jako zbytný majetek. A tak smutně oba čekají na svůj další osud a potencionální využití. Vozy Aam se však již definitivně nevrátí a díky jejich brzkému vyřazování nemám bohužel k dispozici ani fotografie těchto vozů v aspoň trochu původním stavu. Mohu tedy poskytnout jedině mé ryze dokumentační fotky vozu 80 54 38-00 112-7 „přes plot“ areálu TSS ve Starém Plzenci ze zaří 2017. Jde o původní vůz Aam 19-09 909, takže aspoň malý důkaz, že něco z původní řady aspoň v roce 2017 ještě existovalo.

Napsat komentář