vozy poštovní

nastoupil.com

Vozy poštovní u ČSD i ČD mají dlouhou tradici a do současných dnů jejich provoz zdaleka nevymizel. Vozy sice nejsou majetkem ČD nýbrž České pošty, s.p., což dokazuje logo na bocích vozidel. I přesto jsou vedeny v katalozích společně s ostatními železničnimi osobními vozy. Poštovní vozy  byly vyráběny také ve vagónce Studénka v rozmezí let 1971 až 72 a 1984 až 85 na základě usnesení tehdejší vlády Československé republiky. Poštovní vozy mají konstrukci uzpůsobenou k daným požadavkům přepravy poštovních zásilek včetně potřebných prací provozních zaměstnanců pošty. Ve vozech jsou prostory jak pro přepravu zásilek, jejich skladování, tak pro poštovní doprovod, který měl možnost během jízdy poštu třídit, pytlovat, nebo jinak zpracovávat. Poštovní vozy jsou určeny jak pro vnitrostátní tak i mezinárodní provoz, který je uveden kódem RIC. V současné době je u poštovních vozů vedena jen jedna jediná řada a to řada Postw, která se po úpravě určitého počtu vozů rozpadla na dva intervaly a používá se jen pro vnitrostátní přepravy. Řada Fa – vozy vyrobené v letech 1971 až 72 – je již zaniklá.


řady vozů poštovních (provozní): Post w


původní a zaniklé řady vozů poštovních: Fa (1971 až 1972) Postmw (1984 – 85)


Postw, 56 54 90-78 355-4, DKV Praha, 10.05.2011, Ostrava Hl.n., pohled na vůz

3 Odpovědi

  1. Aleš Vávra napsal:

    Ahoj,
    až budeš ty nebo kolegové fotit pošt. vozy i výr. čísla myslím ex.-pošt. vozy, tak at se podívá nebo vyfotí číslo vozu v brzdařské budce v pravo na hoře….., vesměs tam je puvodní číslo vozu…….., např. v Přerově vuz 038 ex. puvodní číslo v budce brzdařské……123, a nebo 053 ex. číslo 172………..
    S pozdravem Aleš

  2. Aleš Vávra napsal:

    novější pošt. vozy Studénky zase mají číslo vozu v brzdařské budce v levo na hoře a překopané tedy vykuchané zase v pravo

Napsat komentář