–Zapomenuté osobní vozy–

nastoupil.com

–Zapomenuté osobní vozy–

S dalším pokračováním „seriálu“ Zapomenuté osobní vozy se hlásím po týdenní pauze. Velkou prezentaci rekonstruovaných vozů ČSD z roku 1992 v Praze hl. n. (viz předchozí díly) už máme sice kompletně za sebou, ale tím naše povídání určitě nekončí. Je ještě mnoho zajímavých osobních vozů, hodných popsání. Dnes se budu věnovat jedné, ne úplně šťastné, modernizaci vozů, kterou už pravděpodobně na českých kolejích nepotkáme. Vozy řady Bvt453 však svůj díl práce určitě odvedly, ale byly také důkazem, že takto provedená rekonstrukce není to pravé, co česká železnice potřebuje.

Dva vozy z řady BDs450 50 54 82-40 009 a 176 byly v roce 2006 odeslány do dílen společnosti ATECO v Praze Bubnech k provedení rekonstrukce na vysokokapacitní vozy pro zjednodušenou přepravu spoluzavazadel, především jízdních kol. Účelem bylo nahradit „zavazadlové“ vozy se službou ÚBP (úschova během přepravy), která se z ekonomických důvodů stále utlumovala, vozy poskytujícími službu zjednodušená přeprava spoluzavazadel, především jízdních kol o vysoké kapacitě na vytížené spoje. Výsledkem bylo vytvoření dvou vozů řady Bvt453 50 54 84-46 001-7 a 84-46 002-5 s doporučenou kapacitou 40 jízdních kol. Technicky jde tedy o čtyřnápravový vůz 2. vozové třídy se třemi velkoprostorovými oddíly. Dva krajní oddíly slouží k uložení jízdních kol do podélných stojanů s kapacitou 40 kol, prostřední velkoprostorový oddíl je se 40 sedadly v uspořádání 2+2 za sebou, s chodbou uprostřed. Sedačky dodala španělská společnost Fainsa. Stejná sedadla jsou použitá i u přípojných vozů řady Btx763, kde jsou také častým terčem kritiky. Vedle nástupních dveří byly vytvořeny na obou podélných stěnách vozu nové boční dveře pro nakládku a vykládku kol, které byly opatřeny poptávkovým systémem otevírání/zavírání dveří pomocí tlačítka. Tyto lehké plastové dveře byly zapojeny i do centrálního zavírání dveří soupravy vlaku. Jejich pohon byl však velmi poruchový. Idea byla taková, že cestující si sám naloží kolo těmito nakládacími dveřmi, poté nastoupí vedlejšími nástupními dveřmi a své kolo si vyzvedne u nakládacích dveří a odloží jej na hák k tomu určený. Sociální zařízení zůstalo pouze na jedné straně vozu, kde nakládací dveře jsou umístěny až za buňkou WC a mezi nástupními a nakládacími dveřmi je vzdálenost zhruba 2 metry. Nešťastné je i umístění rozvaděče pro ovládání osvětlení a topení vozu. Ten zůstal v původní poloze, jako ve voze BDs, avšak původní podélná chodba po straně vozu zde není. Rozvaděč tak je za zábradlím u nakládacích dveří ve veřejnosti nepřístupném temném koutě vozu. Do prostoru s háky na kola se vchází prostory, kde byl původní služební oddíl pro doprovod vlaku. Okna jsou otevíratelná a polospouštěcí. Některá byla dle potřeb rozvrženého interiéru zaslepena. Vstupní dveře jsou otočně skládací s centrálním zavíráním a blokováním za jízdy vlaku. Vůz má obsaditelnost 40 míst k sezení a 40 kol. Oběma vozům zůstalo z původních vozů BDs450 teplovzdušné topení, skládající se z elektrických topnic a větráků, které ohřátý vzduch rozhánějí do jednotlivých částí vozu.

Nejvyšší povolená rychlost zůstala 140 km/h. Výrobce: Waggonbau Bautzen, Německo (původní řada BDa). Rok výroby: 1974-81. Modernizaci provedla společnost ATECO Praha-Bubny, ČR v roce 2007. Grafický návrh laku skříně udělalo Studio Najbrt. Nátěr je oranžový s modrými kresbami jízdních kol a nápisy „ČDBike“ a „Svezte své kolo vlakem“. Počet modernizovaných vozů je 2 (001, 002). Řada Bvt 453 má jeden interval označení.

Vozy se v provozu vyskytovaly v cyklistickou sezónu od roku 2007 převážně na rychlících „Otava“ Praha – Písek – Sušice, poté hlavně na rychlících Praha – Turnov – Tanvald. Kolem roku 2015 bylo plánováno nasazení podle potřeby jednoho z nich na rychlících Kolín – Česká Lípa – Rumburk do soupravy s motorovým vozem řady 854. Plánovaná sestava vlaku na této sklonově náročné trati měla být ve směru z Kolína 854 + ABfbrdtn795 + Bvt453 + Bdtn756. Vozy jsou od září 2016 dlouhodobě odstaveny na odstavném nádraží Praha-Jih (ONJ) pro svůj špatný technický stav a čekají na své zrušení.

Rokem 2016 se tedy kapitola těchto zajímavých vozů uzavírá. Popis řady i vozu (zde), fotografie interiéru s mnoha detaily si můžete prohlédnout zde.

Napsat komentář